SÅDAN BYDER DU
På auktionen byder du således
Vil du byde på en vare på auktionen skal du være logget ind, for at systemet kan registrere dit bud.
Er du ikke allerede kunde, kan du blive det ved at trykke på "bliv kunde" på forsiden.
Det koster selvfølgelig ingenting.
Start af auktioner i shoppen
I shoppen findes adskillige varer med knappen "auktion", og disse varer kan sættes på auktion.
- Du vælger hvilken varer du vil sætte på auktion og klikker på "auktion".
- Du får oplyst hvad startprisen er og hvor længe auktionen vil løbe.
- Du beslutter dig for om du vil oprette auktionen eller fortryde og gå tilbage til shoppen.
- For at starte en auktion skal du være logget ind.
- Når du klikker på "opret auktion" byder du automatisk startprisen.
- Når du har budt føres du med varen om på auktionssiden, og kan se dit bud. Her har du mulighed for at sætte et max-bud ind, så du er fri for at skulle holde øje med auktionen.
- Bliver du overbudt eller vinder du auktionen, får du besked på e-mail.
Budgivning (max-bud)
- Du vælger hvilket beløb du maksimalt vil give for varen.
- Du klikker på "Afgiv bud".
- Du bliver bedt om at bekræfte dit bud.
- Dubuy.dk vil herefter automatisk byde for dig hver gang dit bud bliver overbudt og så længe der findes plads indenfor dit max-bud. Du behøver ikke selv passe budgivningen, men kan stole på, at computeren byder det næste ledige budinterval for dig.
Eksempel: Dit max-bud er 2.000,- kr., men du står til at vinde en auktion med et bud på 700,- kr. En anden kunde byder 800,- kr. Her vil computeren automatisk byde 800,- kr. for dig. Bydes der senere 1.200,- kr., vil computeren automatisk byde 1.200,- kr. for dig. Sådan vil den fortsætte indtil dit max-bud er nået. Byder en kunde 2.000,- kr. vil du stadig stå som vinder af auktionen, da du var først med budet. Bliver du overbudt, fx med et bud på 2.100,- kr., vil du modtage en e-mail med oplysning om at du er blevet overbudt.
- Du har mulighed for at forhøje dit max-bud. Beslutter du dig for at byde mere for en vare end først gang, kan du altid sætte dit max-bud op. Vær dog opmærksom på, at dette vil forøge dit bud med det samme.
For budgivningen gælder princippet om "Først-til-mølle". Lægger to kunder det samme bud ind på en vare, vil den kunde, der først lægger buddet få hammerslaget. Således vil en kunde, der lægger et max-bud ind på en vare på fx max. 5.000,- kr. få varen, selvom en anden kunde senere byder 5.000,- kr. Har to kunder lagt det samme max-bud, vil begge bud optræde i budhistorikken, og det afgørende er så tidspunktet for afgivelsen af budet.
Modtagelse af e-mail ved overbud eller vunden auktion.
Du vil altid modtage en e-mail ved overbud, samt hvis du vinder en auktion.
Dubuy.dk kan dog ikke gøres til ansvar for udefrakommende faktorer, der forsinker eller forhindrer e-mailen i at komme frem.
I tilfælde af, at et overbud skulle komme indenfor de sidste minutter af auktionen, skal du være opmærksom på, at du muligvis ikke når at få denne mail inden auktionen udløber. Hvis du vil sikre dig hammerslag på varen, råder vi dig til, at følge varen i auktionens sidste minutter.
Auktionsforlængelse
Dubuy.dk forbeholder sig desuden ret til at tage en vare af auktionen, forlænge eller lade auktionen gå om, såfremt der opstår udefrakommende misbrug, tekniske eller andre forhold, der efter auktionshusets vurdering nødvendiggør dette.
Hvis der bliver budt på en vare og der er mindre end 2 minutter til aktionen slutter, bliver auktionen automatisk forlænget så den slutter 2 minutter efter budet.
På denne måde sikrer vi, at alle der ønsker at byde har mulighed for det. Der vil derfor altid være mindst 2 minutter til at overbyde i. Hvis der i denne tidsperiode igen bliver budt på varen, forlænges auktionen yderligere.








